Nov výskumníkov 2020

V piatok 27.11.2020 sa ako každý rok konala akcia s názvom Noc výskumníkov. Tento rok samozrejme len v online podobe. Pani učiteľka Dubovská a jej žiačky sa tejto aktivity zúčastnili a rozhodli sa podeliť s vami o svoje postrehy.
Michaela Bodnárová /9.B:
Dobrý deň, píšem Vam z dôvodu, že som sa zúčastnila na Noci výskumnikov. A to konkrétne na Vedecký kuriér biológia, Zo života hmyzu, Vedecký kuriér fyzika, na vede bez hraníc: Ako myslieť kreatívne, Vpísané do kostí, Na horizonte čiernej diery. Bolo to veľmi zaujímavé a zábavné, niektoré prednášky som si vypočula aj spolu so sestrou. Naučila som sa napr. ako si vyrobiť kompas,elektromagnet, videla som aká veľká je sila magnetu, tak isto aj to čo sme robili na hodine a to zobrazovanie indukčných čiar za pomoci železných pilín ,potom kvapalínovú pyramídu, aj niečo o kostiach,napr. Či je možné z kostry spoznať zlomeninu, či dokonca príčinu smrti a iné. Ďakujem Vám za túto možnosť.
Eva Šimková /9.B:
Ja som sa osobne zúčastnila Vedeckého kuriéra Biológia, Vedeckého kuriéra Fyzika a Vpísané do kostí. Na Vedeckom kuriérovi Biológia boli dva pokusy, a to ako si odobrať vzorku DNA zo slín a ako si odobrať vzorku baktérií z ruky. Na Vedeckom kuriérovi Fyzika boli taktiež dva pokusy, jeden, kde vyrábali magnet z klinca, drôtika a batérie, a druhý bolo porovnanie hustoty rôznych látok a vyrobenie pyramídy, práve z týchto látok. Nakoniec som sa zúčastnila ešte Vpísané do kostí, kde som sa dozvedela ako určiť podľa kostí, či to bola žena alebo muž a ako zistiť približný vek osoby podľa zubov, ale aj dĺžky kostí. Taktiež nám prednášajúca rozprávala o rôznych chorobách, ktoré sa dajú zistiť z kostí. Ukazovala nám ako vyzerajú kosti po zlomenine, keď sa zle zrastú a prečo sa malým deťom musí držať práve hlava, pretože ešte jednotlivé kosti lebky nie sú zrastené.