Deň otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky 2019

V piatok 27.09.2019 sme sa zúčastnili Dňa otvorených dverí Ústavného súdu SR. Po príchode na Ústavný súd nás čakala bezpečnostná prehliadka a prechod skenermi. Hneď potom nás pani sprievodkyňa zaviedla do pojednávacej miestnosti, v ktorej sa uskutočňujú prevažne verejné zasadnutia senátov a pléna. Mohli sme si vyskúšať talár ústavného sudcu a posadiť sa na miesta pléna Ústavného súdu.

Oficiálne otvorenie DOD začalo kultúrnym predstavením na tému spravodlivosť, nasledoval príhovor predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivana Fiačana. Po ukončení oficiálnej časti programu za prítomnosti sprievodkyne sme si prezreli vnútorné priestory budovy. Videli sme niektoré kancelárie sudcov, Sieň nezávislosti, v ktorej prebiehajú neverejné zasadnutia, nahliadli sme do kroniky, videli sme portréty všetkých bývalých sudcov, oboznámili sme sa s dielami známych umelcov, ktoré sú umiestnené vo vnútorných priestoroch budovy. Na nádvorí Ústavného súdu nás čakal skvelý program – skladanie puzzle s motívom Európy, zábavný kvíz o rôznych Európskych krajinách, záchranári nám predviedli ukážku prvej pomoci a mali sme možnosť si to aj vyskúšať. Program bol vynikajúci, videli sme aj úžasné spevácke a tanečné výkony. 

Domov sme si odniesli nielen krásne zážitky, ale aj zaujímavé suveníry. DOD sme si všetci užili a sme radi, že sme práve my mohli vidieť priestory, ktoré nie sú verejnosti bežne prístupné.

Napísala žiačka 9.A triedy.